• Mutluluk Fabrikaları
  • Lütfen Rahatsız Etmeyin
  • Hayallerden Gerçekler
  • Dikkat Kaygan Zemin
  • Geç Olmadan Eve Dön

SERGİ

DİKKAT! KAYGAN ZEMİN

DİKKAT! KAYGAN ZEMİN

Mimarlık Kültürü Üzerine Bir Sergi
26 Mart – 31 Mayıs 2015
Salı-Pazar (10.00-18.00), Perşembe (10.00-20.00)
İstanbul Modern Sanat Müzesi
Meclis-i Mebusan Caddesi
Liman İşletmeleri Sahası Antrepo 4,
34433, Karaköy
 
“Dikkat! Kaygan Zemin” isimli sergi, kültür aktörlerinin sabit duran, kendinden başkasıyla iletişim kurmayan, içe kapalı, belli bir zemine sımsıkı tutunan yapısını ele alıyor. Bu bakış açısıyla bir yandan mimarlık kültürüne dair sembolleri, ritüelleri ortaya çıkarıyor; diğer yandan bu ezberler dışında farklı yapıların da var olduğunu gösteriyor. Sergi, mimarlığın ve mimarlık kültürünün gündelik hayatın bir parçası olduğunu, sürekli yaşadığını ve herkesin bu kültür ortamının üreticisi ve tüketicisi olduğunu hatırlatıyor. 
 
Sergi, bunlardan yola çıkarak “Bugünün kültür dünyasında mimarlar nasıl pozisyon alır?” “Mimarlar kültür üretiminin nasıl bir parçası olur?” “Mimarlığa ve mimarlara dair olan bu kapalı hal nasıl aşılır, nasıl çözülebilir?” gibi sorulara yanıt arayacak. Sergiye katılımcı olarak farklı coğrafyalardan ve deneyimlerden davet edilen kişiler, bu sorulara kendi perspektiflerinden cevap üretecek. Güncel teknolojilerin ve onun ürünlerinin kullanılacağı sergi, bizi mimarlığın sosyal ve popüler perspektifine doğru bir yolculuğa çıkaracak. Mimarlığa dair kültürel yaklaşımlarla birlikte, mimarlığın nasıl herkese dokunabilen bir olgu olduğu sergilenecek. Bir kültür peyzajı gibi tasarlanan sergi; içinden geçilen, tek bir konuya sabitlenmeyen, herkesin rahatça vakit geçirebileceği bir deneyim alanı yaratacak. Bu alanın bir parçası olarak kurgulanan salon konuşması, atölye gibi etkinlikler ise sergiyi besleyecek.
 
Sergi Küratörü: Yelta Köm
Sergi Koordinatörü: Pelin Derviş
Sergi Ekibi: Damjan Jovanovic, DEPURati, Epitome {collaborative network} (Cemal Koray Bingöl, Deniz Tümerdem, Gamze Gündüz, Metin Şahin), Günce Eşingen & Gökhan Kınayoğlu, H. Cenk Dereli, Hayrettin Günç, vgpd (Demetra Vogiatzaki, Néféli Papadimouli)
Grafik Tasarım: Fatih Sevimlikurt
Sergi Tasarımı: KOTUstudio (Erdem Tüzün, Yelta Köm)
Sergi Uygulama Koordinasyonu: Şantiye Destek
Aydınlatma Tasarımı: Erinç Tepetaş